RÄTTSLIGA VILLKOR

Kontraktet via portalen kommer att utföras i enlighet med alla tvingande eller oöverkomliga regler som gäller för detaljhandeln, och särskilt de som finns i de civila och handelsreglerna, lag 7/1996, av den 15 januari, om detaljhandelsförordningen. Lag 7/1998, av den 13 april, om allmänna avtalsvillkor, lag 7/1995 av den 23 mars, om konsumentkredit och kungligt dekret 14/1999, av den 17 september, om elektronisk signatur, samt för dessa allmänna villkor.

Enbel.net arkiverar det formaliserade elektroniska dokumentet för varje försäljning, som kommer att finnas tillgängligt för butiken och för kunden. Vid all kommunikation via e-post kommer det att förstås att personen till vilken den riktar sig har bevis på dess innehåll eftersom meddelandet har mottagits till deras e-postadress.

Ovanstående allmänna villkor gäller från det datum som visas längst ner i detta dokument och fram till det datum då de ändras och är tillämpliga på all försäljning från det angivna datumet. Ändringen av de allmänna villkoren ger inte rätt till kompensation, eftersom det inte påverkar försäljningen som gjorts tidigare, inte ens de som väntar på leverans.

Alla produkter som visas på skärmen inkluderar moms och är eventuellt inte tillgängliga för försäljning på grund av lagervaror. De angivna egenskaperna, priserna inklusive moms och fraktkostnader är fastställda, de anses giltiga förutom transkriptionsfel. Produkterna som säljs är bekvämt märkta av de med normala priser.

Kunden kan bekräfta, korrigera eller avbryta alla produktval i sin kundvagn (alltid synlig på skärmen) eller när sammanfattningen av var och en av hans beställningar visas och han uppmanas att bekräfta beställningar och belopp, ange leveransadress och välj betalningsmetod.

Enligt ministerlagen för elektronisk handel 34/2002 måste varje köp som görs och bekräftas via Internet accepteras efter att det har skickats. Om ordern avvisas eller returneras kontaktar vi dig och du måste betala orderbeloppet plus returkostnaderna. Tänk noga på vad du ska beställa. Rådfråga eventuella frågor, om du har dem innan du köper, kontakta oss via e-post på comercial@enbel.net eller på telefon 678 772 370 eller 988 235 354. Kom ihåg att när du lämnar vårt lager måste du acceptera det.

Om du annars har, efter att ha mottagit den, har du 30 dagar på dig att granska den mottagna produkten och kontakta oss och begära retur per post. När begäran har mottagits har vi 7 dagar på oss att studera din förfrågan och om du accepterar den måste du skicka den till vårt lager, betalt porto. Varor accepteras inte utan returnumret kommunicerat med returen. Pengarna för varan kommer att krediteras kontot, en kupong genereras och kommer att finnas kvar på kundens konto. I inget fall kommer pengar att returneras från returer.

KONFIDENTIALITET

Dina personuppgifter såväl som din e-post eller postadress kommer endast att användas av Enbel.net för att identifiera dig som kund. Så du kan göra dina inköp med större smidighet och få personlig information om de intresseområden som du själv har valt.

Enbel.net kommer inte att vidarebefordra dina uppgifter till tredje part. Uppgifterna som visas i din adressbok eller de personer som du skickar dina gåvor till kommer inte att användas för något annat ändamål än det som anges av dig. Enbel.net kommer aldrig att använda denna information för kommersiella ändamål.

I överensstämmelse med den organiska lagen om skydd av personuppgifter nr 15 / 1.1999 av den 13 december 1999 kan klienten när som helst utöva rättigheterna till åtkomst, rättelse och annullering av sina uppgifter. I det här fallet ska du kontakta vår e-postadress: comercial@enbel.net